Періодонтит – це захворювання, при якому запалюються коренева оболонка зуба та прикореневі тканини. Найчастіше захворювання є наслідком або попередньо неякісного пломбування кореневих каналів, або не вилікуваного пульпіту.
Фахівці розрізняють гостру і хронічну форми захворювання, для кожної з яких характерна особлива симптоматика. Так, при гострому періодонтиті пацієнти відмічають сильний, практично не стихаючий біль, який ще більше посилюється при зімкненні щелеп. Спостерігається набряклість ясен. В деяких випадках пацієнти скаржаться на загальну млявість і підвищення температури тіла.
Хронічний періодонтит протікає практично без больових відчуттів: пацієнти відмічають несильний біль при натисканні на зуб, але біль дуже швидко стихає. Проте при цьому можуть спостерігатися такі ознаки хвороби як: зміна положення зубів, поява міжзубних щілин, свищуватий отвір, що виникає в проекції верхівки кореня зуба на яснах, виділення гною, кровоточивість ясен. В момент загострення хвороби з’являється сильний біль, припухлість ясен.
Залежно від стадії захворювання і симптоматики, лікування може бути терапевтичним або хірургічним.
При терапевтичному лікуванні лікар за допомогою спеціальних інструментів та із застосуванням антисептика механічно очищує кореневі канали від патогенних тканин, а потім поміщає в них лікарський антибактеріальний препарат. Ліки залишають на добу і більше, а потім замінюють новою порцією. Після завершення лікування кореневі канали пломбуються індивідуально підібраним постійним матеріалом.
Хірургічне втручання потрібне в тих випадках, коли терапевтичне лікування виявляється нерезультативним або ж запалення спочатку визначається як дуже сильне. Тоді хірург робить резекцію верхівки кореня зуба (надрізає ясна, відшаровує слизову оболонку і, отримавши доступ до кістки, видаляє верхівку кореня з інфікованими тканинами). Потім лікар пломбує верхівку кореневого каналу і накладає шви на тканини слизової.
Видалення зуба необхідне, якщо лікування не дає жодного ефекту, або ж ще при первинному огляді процес виначається як дуже занедбаний.