Гіперестезія або підвищена чутливість зубів проявляється нетривалими больовими нападами, що виникають в якості реакції у відповідь на різного роду місцеві подразники (у нормі подібні больові напади відсутні). Так, пацієнти відмічають, що не можуть без больових відчуттів вдихнути холодне повітря, не можуть їсти солодке, кисле, пити гарячі напої, чималий дискомфорт їм заподіює і щоденне чищення зубів.
Найчастіше гіперестезія виникає на тлі порушення проникності емалі (гіперестезія емалі) і порушення цілісності емалі (гіперестезія дентину). Крім того, підвищена чутливість зубів може виникнути внаслідок підвищення больового порогу на тлі деяких ендокринних захворювань, психоневрозів, клімаксу, захворювань шлунково-кишкового тракту.
Виходячи з клінічного перебігу, виділяють наступні ступіні гіперестезії:
- У пацієнта відзначається больова реакція на холодне, гарячіше.
- У пацієнта відзначається больова реакція на холодне, гарячіше, солодке, кисле, солоне.
- У пацієнта відзначається больова реакція на холодне, гарячіше, солодке, кисле, солоне, а також на дотик до ділянок зуба.
Існують декілька ефективних способів лікування гіперестезії:
✓ Ремінералізуюча терапія (за допомогою аплікацій або електрофорезу емаль насичується іонами фтору і кальцію, що знижує її проникність для подразників). Це нескладна процедура, її проводять в кабінеті стоматолога після очищення зубів від м’якого нальоту. Тривалість процедури складає близько 5 хвилин. А ось тривалість усього курсу (тобто загальне число процедур) лікар визначає індивідуально у кожному конкретному випадку.
✓ Глибоке фторування — сучасний метод лікування, що є досконалішим в порівнянні із звичайним фторуванням. Його результатом стає утворення фториду кальцію в глибині емалевих пор, що як би запечатує пори, роблячи емаль міцною і непроникною для подразників.
Важливо! В інтернеті поширені поради на тему самостійного лікування гіперестезії в домашніх умовах. Але треба відмітити, що подібні поради дають зовсім не професіонали, а випадкові для медицини люди, які не несуть ніякої відповідальності за наслідки своїх “рекомендацій”. Пам’ятайте, встановити правильний діагноз (наприклад, диференціювати гіперестезію від пульпіту), а також призначити і провести результативне лікування може тільки кваліфікований лікар-стоматолог.