Пульпітом називають запалення м’якої тканини в порожнині зуба – власне, пульпи або пульпарної тканини, що складається з нервів, сполучної тканини, судин лімфи, вен (а не тільки лише нерва, як помилково вважають багато хто).
Звичайно, природа потурбувалася про те, щоб така ніжна і важлива “серцевина” зуба була надійно прихована від хвороботворних бактерій та будь-яких подразників, тому пульпа захищена зубною кістковою тканиною. Проте якщо в кістковій тканині з’являється тріщина або ж в ній розвивається (і вчасно не лікується) карієс, то виникнення пульпіту, на жаль, практично неминуче. В окремих випадках інфекція може проникнути в пульпу через кров, проте, за статистикою ВООЗ, найбільш поширеною причиною пульпіту вважається саме занедбаний карієс.
Класифікація, розроблена в інституті ім. Семашко, розрізняє гострий і хронічний пульпіт. Гострому пульпіту притаманний гострий біль (частіше виникає в нічний час доби), що стає ще сильніше при зовнішній дії на зуб. Хронічний пульпіт характеризується тривалим перебігом захворювання – від декількох тижнів до декількох місяців і навіть років. Біль вже не такий виражений, як при гострому пульпіті, але короткочасні періоди загострення трапляються. Втім, нерідкі й випадки, коли запалення пульпи протікає практично безсимптомно, а виявляють його, по суті, випадково в процесі лікування карієсу.
Алгоритм лікування пульпіту у кожному конкретному випадку визначається лікарем, проте найбільш ефективним, а тому і частіше вживаним методом, визнана екстирпація (тобто видалення пульпи).
Етапи лікування пульпіту
✓Анестезія. Оскільки будь-який, навіть мінімальний, дотик до пульпи дуже болючий, застосовується місцева анестезія.
✓Захист кофердамом. Тобто спеціальною латексною серветкою, що ізолює конкретний зуб (чи за необхідності декілька зубів) для подальших маніпуляцій з ним.
✓Забезпечення доступу до пульпарної камери зуба. За допомогою стоматологічного бору лікар створює доступ для подальших маніпуляцій (на передніх зубах такий отвір виконується, як правило, з внутрішньої сторони зуба, на молярах – на жувальній поверхні).
✓Очищення порожнини зуба. Широкий спектр сучасних інструментів дозволяє виконати очищення порожнини зуба максимально ретельно. Після очищення обов’язково застосовується медикаментозна обробка каналів та їхня дезинфекція (проводять ретельно і в особливій послідовності, підігріваючи розчини для активації, застосовуючи ультразвук).
✓Вимір довжини каналів апекслокатором. Дуже важливо виконати подальше пломбування на всю довжину каналу, до основи кореня.
✓Пломбування каналів методом літеральної конденсації. Для цього лікар використовує матеріал, що не провокує алергічні реакції, не змінює колір зуба і не руйнується з часом – гутаперчу. Залежно від ситуації, канал може пломбуватися одразу після чищення або ж за декілька днів/декілька тижнів – тривалість лікування у кожному конкретному випадку визначає лікар.
✓Контроль пломбування.
✓Відновлення коронкової частини зуба (наприклад, це може бути пломба з штифтом або вкладка, з подальшим покриттям коронкою).