Пародонтит – одне з поширених стоматологічних захворювань, при якому спостерігається ураження тканин, що підтримують зуб, і кістки. Перебіг хвороби може мати різні форми: в одних людей пародонтит протікає епізодами, коли загострення то стихає, то виникає знову, у інших – спостерігається агресивний перебіг хвороби, коли руйнування тканин відбувається за дуже короткий проміжок часу. Але у будь-якому разі, ігнорування лікування неминуче призводить до втрати зуба, а також цілого ряду інших проблем із здоров’ям. Так, наприклад, тривалий перебіг хвороби загрожує підвищенням ризику інсульту, інфаркту.
Серйозне захворювання пародонтит розпочинається з практично безболісної ранньої стадії, що називається гінгівітом. Визначити гінгівіт можна за симптомами: ясна набрякають, набувають неприродного червогого кольору, іноді спостерігається їхнє кровоточення при механічній дії, з’являється неприємний запах з рота. Перераховані ознаки є вагомим приводом для звернення до стоматолога з метою запобігти прогресуванню запалення і розвитку пародонтиту.
Чому виникає хвороба? Причин декілька:
✓недоскональна гігієна (наліт, а потім і зубний камінь є ідеальним середовищем для хвороботворних бактерій);
✓знижений імунітет і захворювання імунної системи;
✓цукровий діабет, захворювання крові;
✓раціон з нестачею кальцію (потрібний для міцності кісток) і вітаміну С (потрібний для міцності сполучної тканини);
✓спадковість;
✓паління.
Проявляється пародонтит наступними симптомами:
✓виражене запалення ясен (досить сильна набряклість, почервоніння)
✓кровоточивість ясен навіть при легкому дотику;
✓поява проміжків між зубами;
✓між яснами і зубами з’являється гній;
✓спостерігається рухливість зуба.
Але, безумовно, остаточний діагноз визначає тільки стоматолог після перевірки стану ясневих кишень (при захворюванні їхня глибина перевищує норму в 2-3 міліметри) і проведення панорамної рентгенографії (знімок дозволяє не лише підтвердити діагноз, але і визначити, наскільки глибоко уражена кісткова основа щелеп).
Алгоритм лікування хвороби безпосередньо залежить від стадії процесу. Так, якщо захворювання тільки почало розвиватися, пацієнтові проводиться професійне чищення зубів і призначаються препарати протизапальної і антибактеріальної дії.
При тривалому запаленні додатково потрібне консервативне лікування: це можуть бути полоскання, аплікації, мазеві пов’язки, ін’єкції. План лікування і методики визначаються індивідуально для кожного пацієнта.
Якщо пародонтит досяг стадії, при якій виникає випадіння зубів, не обійтися без комплексної терапевтичної, хірургічної і ортопедичної допомоги, що визначається індивідуально у кожному конкретному випадку. Після закінчення лікування пацієнтові пропонується “режим спостереження”, що має на увазі регулярні візити в клініку (приблизно 1 раз на 3 місяці) для огляду і чищення. Така міра дозволяє лікареві контролювати процес одужання і максимально знижує для пацієнта ризик рецидиву хвороби.